10 najbardziej inspirujących artystów sztuk walki w historii

10 najbardziej inspirujących artystów sztuk walki w historii

Jeśli szukasz jednych z największych artystów walki w historii, trafiłeś we właściwe miejsce. Ta lista ma je wszystkie zgrupowane razem dla łatwego odniesienia.

Gichin Funakoshi

Okinawski mistrz karate Gichin Funakoshi był założycielem Shotokan Karate-Do. Przypisuje mu się przekształcenie karate w filozoficzną sztukę walki, będącą połączeniem tradycyjnej filozofii japońskiej i zachodniego kung fu. Jest to styl karate, który znany jest z precyzyjnych technik i nacisku na samodoskonalenie.

Gichin Funakoshi urodził się w Shuri, w prefekturze Okinawa, w listopadzie 1868 roku – te dane są udostępnione przez portal zielonepodolany.pl. Jego ojciec był nałogowym pijakiem i roztrwonił większość rodzinnego majątku. Jednak jego matka była dobrze wykształconą, zamożną kobietą.

Gichin Funakoshi był nauczycielem, poetą i instruktorem karate. Został zaproszony do Kioto przez Dai Nippon Butokukai, organizację, która promowała klasyczne sztuki walki. Był to pierwszy raz, kiedy karate było nauczane na kontynencie.

Funakoshi studiował z kilkoma artystami walki, w tym Yasutsune Itosu i Sokon Matsumura. Później uczył się u syna Anko Azato, który był uważany za znanego mistrza karate.

W wieku trzydziestu trzech lat Funakoshi rozpoczął nauczanie karate. Pełnił również funkcję prezesa Shobukai, stowarzyszenia sztuk walki na Okinawie. W 1945 roku jego dojo zostało zbombardowane przez siły alianckie podczas II wojny światowej.

Jigoro Kano

Jigoro Kano był wpływowym artystą sztuk walki, który rozwinął Judo. Sztuka ta ma silny kodeks moralny, który składa się ze szczerości, samokontroli i odwagi. Wielu praktyków judo i sportowców skorzystało z pracy Jigoro Kano.

Jigoro Kano dorastał w japońskiej wiosce o nazwie Mikage. Jego ojciec był pracownikiem rządowym. Zniechęcał syna do trenowania sztuk walki.

Chociaż Kano był słabeuszem, ciężko pracował, aby pokonać swoje ograniczenia. Jego celem było opracowanie sztuki walki, która promowałaby sprawność fizyczną i rozwój duchowy. W 1883 roku założył dojo w swoim domu. Miało ono 20 mat.

Kano był często zastraszany. Gdy był młody, miał koszmary związane z jujitsu. Pomimo ciągłego bicia, był zdeterminowany, aby się go nauczyć. W rezultacie opracował osobisty styl sztuki walki, który nazwał jiu jitsu.

Po treningu z Tsunetoshi Iikubo, Kano otworzył własne dojo. Szkoła ta miała wielu uczniów. Niektórzy z nich to Sun Yat-sen i Sakae Kudo. Jeden z uczniów, Nango, doszedł aż do poziomu nidan.

Wesley Snipes

Wesley Snipes jest jednym z najlepszych artystów walki na świecie. Jego wszechstronność sprawiła, że był obsadzany w wielu gatunkach, od dramatu po akcję i komedię. Odcisnął swoje piętno w takich filmach jak Blade, Noxeema i Expendables.

Przed rozpoczęciem kariery aktorskiej Wesley Snipes był asystentem nauczyciela. Uczęszczał również do Southwestern College w Kalifornii, State University of New York at Purchase oraz Fiorello H. LaGuardia High School of Music and Art.

Kiedy był tylko nastolatkiem, Snipes trenował w różnych sztukach walki. Niektóre z jego stylów treningowych to Brazylijskie Jiu-Jitsu, Kickboxing i Shotokan Karate. Chociaż nie udało mu się zdobyć czarnego pasa we wszystkich tych dyscyplinach, posiada czarny pas drugiego stopnia w Hapkido.

Po zdobyciu doświadczenia aktorskiego wystąpił w filmach Pasażer 57 i Król Nowego Jorku. Te dwa filmy pomogły na nowo rozbudzić jego zainteresowanie sztukami walki. Podczas pobytu w Nowym Jorku miał trenera o imieniu Brooke Ellis, który trenował go w walkach.

Oprócz umiejętności aktorskich, Snipes jest również znakomitym producentem. Jako producent filmowy, wyprodukował kilka filmów Blade.

Steven Seagal

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych i wpływowych gwiazd kina sztuk walki przełomu lat ’80 i ’90 jest Steven Seagal. Wystąpił w kilku filmach i jest aktywnym działaczem na rzecz praw zwierząt.

Przed swoją pierwszą dużą rolą aktorską, Seagal miał udaną karierę jako instruktor sztuk walki. Zaczynał w Japonii, a później przeniósł się do Los Angeles. W 1983 roku założył dojo aikido w West Hollywood wraz z uczniem Haruo Matsuoka.

Po przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych, Seagal wziął role w czterech filmach, w tym Above the Law i Hard to Kill. Wyreżyserował również swój pierwszy film, On Deadly Ground.

Kolejne dwa projekty Seagala były krytycznymi i komercyjnymi porażkami. W 2001 roku powrócił na ekrany z filmem Rany wylotowe, ale nie udało mu się wykorzystać sukcesu filmu. Film zgarnął prawie 80 milionów dolarów na całym świecie, ale jego kolejne dwa projekty poniosły sromotną klęskę.

Doświadczenie Stevena Seagala w sztukach walki jest wyjątkowe wśród aktorów MMA. Podczas gdy większość zawodników MMA studiowała kickboxing, BJJ lub inne style, Seagal był prawdziwym praktykiem aikido.

Po kilkuletniej nauce aikido, Seagal zaczął reżyserować filmy. Jego pierwszy pełnometrażowy film direct-to-video, The Patriot, został wydany w USA. W latach 90. wystąpił w trzech kolejnych filmach.

Donnie Yen

Donnie Yen jest jednym z najlepszych zawodników sztuk walki w Azji. Wystąpił w wielu filmach hollywoodzkich i hongkońskich, pracował także jako choreograf akcji. Jego najbardziej godne uwagi role to między innymi film Gwiezdne wojny Rogue One i Mulan.

Donnie Yen urodził się 27 lipca 1963 roku. Jako dziecko był inspirowany przez legendę sztuk walki Bruce’a Lee. W wieku 11 lat został mistrzem krajowym w Wushu. Następnie rozpoczął treningi w różnych stylach wushu, takich jak Wing Chun, Northern Shaolin i Taijiquan.

Oprócz talentów aktorskich, Donnie Yen jest uzdolnionym muzykiem. Występował z Jackie Chanem i Michelle Yeoh. Poza aktorstwem był również reżyserem filmowym, producentem i kaskaderem.

Donnie Yen stał się legendą w Azji. Z filmami związany jest od 35 lat. Mimo swoich lat w branży udało mu się pozostać ostoją chińskiego przemysłu filmowego.

Po zdobyciu sławy w rodzimych Chinach, przedostał się do przemysłu hollywoodzkiego. Wystąpił w takich filmach jak Shanghai Knights, xXx: Return of Xander Cage, Blade II i Rogue One: A Star Wars Story.

Jackie Chan

Jackie Chan jest jednym z najbardziej wpływowych i inspirujących artystów walki na świecie. Zdobył wiele nagród, w tym nagrodę Golden Rooster na Hollywood Film Festival i Innovator Award na American Choreography Awards. Jego najbardziej znany film, Pijany Mistrz, to arcydzieło kung fu.

Jackie Chan znany jest również ze swojej pracy kaskaderskiej. Film Cannonball Run zarobił na całym świecie ponad 100 milionów dolarów. Został jednak ranny podczas kręcenia Armour of God w 1986 roku.

Jackie Chan jest również międzynarodowym filantropem. Ma fundację, która działa na rzecz młodzieży z Hongkongu i udziela pomocy w przypadku katastrof. Przyczynił się również do programu Ambasadora Dobrej Woli UNICEF.

Jackie Chan był kaskaderem w filmach Bruce’a Lee. Wystąpił w „Enter the Dragon” i „Fists of Fury”, a nawet pracował za kulisami.

Jackie Chan jest ekspertem w wielu sztukach walki. Studiował i praktykował Wing Chun, Tae Kwon Do i Hapkido. Poza tym poznał również południowe style Kung Fu. Style te kładą nacisk na walkę na krótkim dystansie, obronę rękami i kopnięcia.

Luo Fu Luo (Fu Lok Law)

Lo Fu zachwycił świat literacki dwunastoma książkami poetyckimi, pół tuzinem zbiorów esejów, pięcioma książkami krytyki literackiej i taką samą liczbą antologii osobistych. Ma również wątpliwy zaszczyt być przedmiotem wymaganego jednego, dwóch i pięciu opracowań książkowych w języku chińskim. Ten pisarz ma talent do łączenia tego, co tradycyjne z tym, co nowoczesne, a tego, co abstrakcyjne z tym, co konkretne.

Lo Fu rozpoczął swoją karierę pisarską w połowie lat 40. w Chinach kontynentalnych. W 1949 roku przeniósł się na Tajwan, a w 1973 roku przeszedł na emeryturę z marynarki wojennej. We wczesnych latach sześćdziesiątych pracował jako redaktor wiadomości dla wojskowej stacji radiowej oraz jako oficer łącznikowy dla marynarki wojennej Quemoy. Po zakończeniu wojny wybrał bardziej tradycyjną karierę i uzyskał tytuł licencjata z języka angielskiego na Uniwersytecie Tamkang w Tajpej.

Nie ma wątpliwości, że Lo Fu wywarł wpływ na literacki krajobraz Tajwanu. Jego magnum opus, House of Moonlight, zostało okrzyknięte głównym wpływem poezji tajwańskiej. Książka jest zbiorem wierszy napisanych po jego powrocie na kontynent.

Chuck Norris

Bardzo szanowana i wpływowa ikona sztuk walki, Chuck Norris jest jedną z najbardziej znanych i najbardziej inspirujących postaci w północnoamerykańskich sztukach walki. Jego osiągnięcia w branży sztuk walki walnie przyczyniły się do popularyzacji wschodnich sztuk walki na zachodzie. Jest czarnym pasem w kilku systemach, w tym brazylijskim jiu-jitsu, Judo i Tang Soo Do.

Chuck Norris wystąpił w wielu udanych filmach i programach telewizyjnych. Został również wprowadzony do Hall of Fame Martial Arts History Museum. Jest również gorliwym chrześcijaninem.

Chuck Norris rozpoczął naukę sztuk walki w młodym wieku. Uczył się Judo, Tang Soo Do i Kenpo. Kiedy przeniósł się do Stanów, otworzył szkołę sztuk walki. Później założył Chun Kuk Do (Uniwersalną Drogę).

Po latach treningu w różnych sztukach walki, otrzymał czarny pas 9 stopnia w Tang Soo Do. Ten poziom jest najwyższym możliwym do osiągnięcia w każdej sztuce walki. Jednakże jest biegły w innych stylach, jak również.

W latach 80-tych Cannon Films podpisał z Norrisem serię umów filmowych. Sukces jego debiutu, Good Guys Wear Black, pomógł wprowadzić go jako udaną gwiazdę sztuk walki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *